Poslovno uvjetovani otkaz

Radni odnos zasnovan na temelju ugovora o radu može prestati isključivo na način predviđen zakonom.

Otkaz ugovora o radu može biti redovan ili izvanredan.

Zakonodavac je, uzimajući u obzir interese poslodavca i radnika, omogućio poslodavcu da otkaže ugovor o radu zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga, što se naziva poslovno uvjetovanim otkazom.

Poslovno uvjetovani otkaz je vrsta redovitog otkaza te je propisan čl. 155. st. 1. tč. 1. Zakona o radu.

Kako je i propisano samim zakonom ovakva vrsta otkaza može se uručiti radniku samo ako je prestala potreba za njegovim radnim mjestom koja je uvjetovana: gospodarskim razlozima (npr. smanjenje potražnje za proizvodima i uslugama, financijske poteškoće – pad prihoda poslodavca), tehničkim razlozima (npr. uvođenje automatiziranih sustava) ili zbog organizacijskih razloga (npr. reorganizacija poslovanja).

Obveze poslodavca prije i poslije davanja otkaza

Sukladno čl. 150. Zakona o radu prije donošenja odluke važne za položaj radnika, poslodavac se mora savjetovati s radničkim vijećem o namjeravanoj odluci te mora radničkom vijeću dostaviti podatke važne za donošenje odluke i sagledavanje njezina utjecaja na položaj radnika.

Odluka koja je važna za položaj radnika je upravo i izricanje poslovno uvjetovanog otkaza.

Bitno je za naglasiti da ako poslodavac ne poštuje obvezu savjetovanja s radničkim vijećem, odluka o otkazu će biti ništava te će poslodavac odgovarati za teži prekršaj iz radnog odnosa.

Poslodavac nije obvezan prihvatiti razloge protivljenja vijeća, ali je dužan obrazložiti zašto ih ne prihvaća. Ipak, za pravnu valjanost otkaza, poslodavac mora tražiti pismenu suglasnost radničkog vijeća, ali nije obvezan slijediti njegovu odluku.

Nakon davanja poslovno uvjetovanog otkaza, sukladno čl. 115. st. 5. i 6., poslodavac ne smije šest mjeseci od dana dostave odluke o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu radniku, na istim poslovima zaposliti drugog radnika.

Ipak, ako nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga.

Ako poslodavac postupi protivno navedenim odredbama, odgovara za teži prekršaj.

Obveze prilikom davanja poslovno uvjetovanog otkaza

Otkaz mora biti obrazložen i dostavljen osobi kojoj se otkazuje u pisanom obliku.

Poslodavac u obrazloženju odluke mora navesti razloge koji su relevantni za otkaz, a ako ih propusti navesti odluka će i dalje biti dopuštena.

S druge strane, odluka će biti nedopuštena ako poslodavac ne dokaže da je vodio računa o kriterijima koji su relevantni za odluku o otkazu.

Zaštita u slučaju nedopuštenog otkaza

Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave navedenog zahtjeva radnika ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

Zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom neće moći zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev za ostvarenje povrijeđenog prava, osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugog novčanog potraživanja iz radnog odnosa.

U sudskom postupku teret dokazivanja razloga i uvjeta za redoviti otkaz snosi poslodavac.