Hrvatski zavod za zapošljavanje – prava i obvze nezaposlenih osoba
Status nezaposlene osobe u Republici Hrvatskoj sa sobom nosi određena prava i obveze, koji se reguliraju zakonodavstvom i pravilnicima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ). Jedno od ključnih prava je pravo na novčanu naknadu, uz jasno definirane uvjete za njezino ostvarivanje. Također, nezaposlene osobe imaju pristup uslugama savjetovanja, obrazovanja i zdravstvenom osiguranju.
Pravo na novčanu naknadu
Pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti u Republici Hrvatskoj uređeno je Zakonom o tržištu rada te predstavlja ključni oblik materijalne zaštite nezaposlenih osoba tijekom razdoblja bez zaposlenja.
Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu u Republici Hrvatskoj mora zadovoljiti sljedeća 3 uvjeta:
- mora ispuniti uvjet prethodnog rada (ako u trenutku prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka obavljanja samostalne djelatnosti, nezaposlena osoba ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Iznimno, nezaposlena osoba koja ima manje od 30 godina života u trenutku prestanka radnog odnosa odnosno prestanka obavljanja samostalne djelatnosti, stječe pravo na novčanu naknadu ako ima najmanje 6 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.)
- radni odnos joj ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom (npr. jednostranim otkazom ugovora o radu, otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika)/obavljanje samostalne djelatnosti ne smije prestati bez opravdanih razloga,
- mora se u zakonskom roku (najkasnije 30 dana od prestanka radnog odnosa) prijaviti nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.
Visina novčane naknade ovisi o plaći prije prestanka radnog odnosa, s obzirom da osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa. U kontekstu samostalne djelatnosti, visina naknade se određuje sukladno prosjeku osnovice na koju su obračunati i uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku obavljanja samostalne djelatnosti.
Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 60%, za razdoblje od 91. do 180. dana korištenja iznosi 35%, a za preostalo vrijeme korištenja 30% od utvrđene osnovice.
Pravo na novčanu naknadu može se ostvariti u trajanju od 90 do 450 dana, a što ovisi o ukupnom vremenu provedenom na radu.
Ostala prava
Pravo na besplatne usluge savjetovanja i posredovanja pri zapošljavanju – HZZ pruža profesionalno usmjeravanje, savjetovanja i mogućnosti prekvalifikacija.
Pravo na obrazovanje i osposobljavanje – Pravo na novčanu pomoć i naknadu troškova za vrijeme obrazovanja i osposobljavanja ili vrijeme stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa
Obveze nezaposlenih osoba
Međutim, nezaposleni imaju i određene obveze, čije nepoštivanje može dovesti do gubitka prava na novčanu naknadu, ali i drugih navedenih oblika podrške.
Obveze nezaposlenih osoba:
- Redovito kontaktiranje savjetnika za zapošljavanje u dogovorenom vremenu
- Prisustvovati individualnom savjetovanju
- Zajedno sa savjetnikom za zapošljavanje izraditi profesionalni plan traženja posla i pridržavati se aktivnosti utvrđenih profesionalnim planom
- Podnositi molbe poslodavcima i javljati se na oglase i natječaje
- Biti raspoloživ za rad odazivajući se na pozive HZZ-a radi pripreme za zapošljavanje i zaposlenja u terminima utvrđenim profesionalnim planom
- Provoditi aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje: uključiti se u grupno savjetovanje-radionice kojima se stječu vještine aktivnog traženja posla te sudjelovati u postupku profesionalne selekcije-odabiru za određeno radno mjesto ili obrazovanje