Civilna dioba

Civilna dioba predstavlja jedan od sudskih načina razvrgnuća suvlasničke zajednice kojoj se pristupa ukoliko fizička ili geometrijska dioba suvlasništva nije moguća ili dopuštena ili kada se ne bi mogla provesti bez da se znatno umanji vrijednost stvari.

Treba napomenuti da se zabrana razvrgnuća suvlasništva odnosi samo na fizičku diobu, ali ne i na civilnu diobu, osim ako je posebno zakonom izričito isključena.


Ukoliko je predmet razvrgnuća nekretnina, ista će biti prodana na usmenoj javnoj dražbi prema odredbama Ovršnog zakona, na što ćemo se detaljnije osvrnuti u nastavku teksta.

Postupak

Nakon što sud putem sudskog vještaka utvrdi da geometrijska dioba nekretnine nije moguća, donijet će odluku da se izvrši civilna dioba.

Vještak će napraviti procjenu vrijednosti nekretnine prema samome stanju nekretnine i stanju na tržištu, koja će se koristiti za određivanje početne cijene, međutim treba naglasiti da vrijednost procijenjena od strane vještaka često odstupa od tržišne vrijednosti nekretnine.

Nakon toga pristupa se prodaji nekretnine, na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način.

Iznos dobiven prodajom dijeli se među suvlasnicima razmjerno njihovim suvlasničkim dijelovima.

Razvrgnuće isplatom

Razvrgnuće isplatom predstavlja posebnu vrstu civilne diobe, kojom se razvrgava suvlasništvo.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima propisuje da suvlasnik ima
pravo na razvrgnuće u sljedećim slučajevima: ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom ili ako suvlasnik učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati novčanu protuvrijednosti njihovih dijelova u roku koji će se odrediti prema okolnostima slučaja.

Jedan od ozbiljnih razloga za primjenu razvrgnuća isplatom u praksi može biti da predlagatelj takvog razvrgnuća u odnosu na druge suvlasnike samostalno snosi režijske troškove i troškove redovitog održavanja nekretnine, da se
samostalno o njoj brine što i ukazuje na njegovu kontinuiranu vezanost sa
nekretninom.

Bez ispunjenja prethodno navedenih zakonskih pretpostavki razvrgnuće isplatom neće biti moguće.

Ipak, iznimka postoji ako suvlasnici imaju zajedno u suvlasništvu devet desetina ili više – tada ne moraju dokazivati postojanje osobito ozbiljnog razloga.