Izlazak društvenika iz d.o.o.-a
Kada društvenik izlazi, njegovo sudjelovanje u društvu kao i sva prava i obveze vezana uz to prestaju.
Općenito, izlazak je povezan s valjanim razlogom za izlazak, ali društvenik također može napustiti društvo prodajom svojih društvenih udjela, pod uvjetom da ne postoje ograničenja.
Kroatski Zakon o trgovačkim društvima (HGG) predviđa dva načina izlaska iz d.o.o.-a.
Jedan način već je predviđen u društvenom ugovoru. Drugi način omogućava društveniku da traži izlazak putem tužbe ako su ispunjeni zakonski uvjeti.
Tužba za izlazak iz d.o.o.-a
Ako društveni ugovor ne predviđa mogućnost izlaska, svaki društvenik može zahtijevati izlazak putem tužbe, ali samo ako postoji zakonski opravdan razlog. Društvenik ne može unaprijed odustati od ovog prava; bilo koji takav odustanak bio bi nevažeći.
Važni dijelovi tužbe za izlazak uključuju:
- Informacije o opravdanom razlogu za izlazak.
- Utvrđivanje naknade za poslovni udio izlazećeg društvenika ili prijedlozi za njezino utvrđivanje.
- Razuman rok za isplatu naknade.
Budući da nije nužno u tužbi regulirati prijenos poslovnog udjela na društvo, praktičko pitanje je kako prenijeti poslovni udio izlazećeg društvenika na društvo ako tužba bude prihvaćena.
Zato se preporučuje da se ovo pitanje regulira u društvenom ugovoru, čak i ako mogućnost izlaska nije predviđena u ugovoru.
HGG navodi važne razloge za izlazak, poput situacije u kojoj društveniku uzrokuju štetu drugi društvenici ili organi društva, kada se društveniku onemogućava ostvarivanje prava ili kada mu organ društva nameće nerazmjerne obveze.
Ovi razlozi su samo primjeri, a ako društvenik navede drugi razlog za izlazak, sud će procijeniti je li takav razlog opravdan u konkretnom slučaju.
Visoki trgovački sud Republike Hrvatske (HTS) drži stav: „Izlazeći društvenik ima pravo na naknadu prema tržišnoj vrijednosti svog udjela u trenutku izlaska, a ne u trenutku osnivanja društva.“
Društvenik čiji je ulog bio u imovini ili pravima ima pravo na povrat uloga 3 mjeseca nakon izlaska.
Pri utvrđivanju tržišne vrijednosti poslovnog udjela treba utvrditi stvarnu vrijednost društva, uzimajući u obzir njegove imovine i obveze, ostvarenu i očekivanu dobit, stanje društva, njegove potrebe itd. u danom trenutku.
U praksi tržišnu vrijednost društva utvrđuju odgovarajuće vještake. Budući da je to skup postupak dokazivanja, treba unaprijed procijeniti je li vrijednost poslovnog udjela dovoljna za pokretanje sudskog postupka.
Sudjelovanje u društvu prestaje tek kada društvo isplati naknadu izlazećem društveniku.
Ako sud prihvati tužbeni zahtjev, mora također utvrditi iznos naknade prema tržišnoj vrijednosti poslovnog udjela tužitelja i naložiti društvu da isplati naknadu u roku određenom presudom.
Izlazak iz d.o.o.-a prema društvenom ugovoru
Kao što je već spomenuto, izlazak iz društva moguć je samo ako je predviđen društvenim ugovorom.
Društveni ugovor treba sadržavati sve bitne elemente za izlazak, kako bi izlazak bio valjan. To uključuje:
- Uvjeti za izlazak – Društveni ugovor mora predvidjeti razloge zbog kojih društvenik može izaći.
- Postupak izlaska – Društveni ugovor mora definirati potrebne radnje za izlazak, te je preporučljivo da određene radnje, poput izjave o izlasku, budu u pisanom obliku i putem preporučene pošte, kako bi u slučaju spora postupak dokazivanja slanja izjava bio nepotreban.
- Pravne posljedice izlaska – Osim glavne posljedice, gubitka članstva u društvu, treba regulirati i druga pitanja vezana uz izlazak.
- Osim obaveznih odredbi za izlazak prema društvenom ugovoru, društveni ugovor treba regulirati i druga potencijalno sporazumna pitanja, kao što su vrijednost poslovnog udjela, način njegove procjene, vrijeme i način isplate, način dostave izjave o izlasku itd.
Također je moguće dogovoriti da samo neki privilegirani društvenici imaju pravo na izlazak.
Postupak izlaska prema društvenom ugovoru započinje izjavom o izlasku upućenom skupštini društva.
Preporučuje se da se uvijek pošalje ova izjava u pisanom obliku i putem preporučene pošte skupštini društva.
Neovisno o prihvaćanju izjave o izlasku, članstvo prestaje tek kada društvo isplati naknadu društveniku za njegov poslovni udio.
Ako društvo ne isplati naknadu u dogovorenom roku, izlazeći društvenik može podnijeti tužbu protiv društva.
Ako izlazeći društvenik prouzroči društvu štetu ili ima dug prema društvu, društvo može odbiti naknadu za poslovni udio dok šteta ne bude otklonjena ili obveza ispunjena.