Boravak i rad državljana trećih zemalja u republici hrvatskoj
Prema Zakonu o strancima državljanin treće zemlje je osoba koja nema državljanstvo države članice europskog gospodarskog prostora ili Švicarske Konfederacije, a ima državljanstvo treće zemlje ili je osoba bez državljanstva.
Državljani treće zemlje u Republici Hrvatskoj mogu boraviti na kratkotrajnom boravku, privremenom boravku, stalnom boravku ili im može biti priznato dugotrajno boravište.
U nastavku detaljnije će biti riječ o pojedinim vrstama boravka.
Privremeni boravak
Sukladno čl. 57. privremeni boravak može se zatražiti u više svrha, no danas u praksi najčešći slučaj je odobravanje privremenog boravka u svrhu rada.
U tome slučaju državljaninu treće zemlje takav privremeni boravak izdaje se u obliku dozvole za boravak i rad, koja se u pravilu odobrava na razdoblje do 1 godinu, uz mogućnost produženja.
- Državljaninu treće zemlje odobrit će se privremeni boravak ako:
- dokaže svrhu privremenog boravka
- ima valjanu stranu putnu ispravu
- ima sredstva za uzdržavanje
- ima zdravstveno osiguranje
- uz zahtjev za odobrenje prvog privremenog boravka priloži dokaz da nije pravomoćno osuđen za kaznena djela iz matične države ili države u kojoj je boravio duže od godine dana neposredno prije dolaska u Republiku Hrvatsku, osim ako je upućeni radnik odnosno student, istraživač ili osoba premještena unutar društva koja se koristi mobilnošću iz druge države članice EGP-a
- nema zabranu ulaska u Republiku Hrvatsku i boravka u Republici Hrvatskoj ili izdano upozorenje u SIS-u u svrhu zabrane ulaska
- ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.
Dugotrajno boravište
Dugotrajno boravište može se odobriti državljaninu treće zemlje koji do dana podnošenja zahtjeva u Republici Hrvatskoj ima neprekidno pet godina odobren privremeni boravak, azil ili supsidijarnu zaštitu, ako ispunjava sljedeće uvjete:
- ima valjanu stranu putnu ispravu
- ima sredstva za uzdržavanje
- ima zdravstveno osiguranje
- zna hrvatski jezik i latinično pismo
- ne predstavlja opasnost za javni poredak ili nacionalnu sigurnost
Smatra se da je državljanin treće zemlje neprekidno boravio u Republici Hrvatskoj i ako je u razdoblju od pet godina izbivao iz Republike Hrvatske višekratno do deset mjeseci ukupno ili jednokratno do šest mjeseci.
U čl. 151. Zakona o strancima definirano je koje vrijeme potrebno za odobrenje dugotrajnog boravišta se neće uračunavati (npr. boravak na temelju izdane dozvole za boravak i rad sezonskim radnicima/pružateljima usluga, privremeni boravak odobren upućenim radnicima itd.)
EU Plava karta
Jedna od mogućnosti za ostvarivanje boravka na području RH je pribavljanje EU plave karte koja vrijedi u svim državama EU, osim u Danskoj i Irskoj.
Za njezino izdavanje potrebno je da je njen nositelj visokokvalificirani radnik iz treće zemlje te njeno izdavanje predstavlja istodobno odobrenje za privremeni boravak i rad na području RH.
Državljanin treće zemlje kojem je ona izdana može raditi u RH samo na onim poslovima i za onog poslodavca za kojeg mu je izdana dozvola za boravak i rad.
Uvjeti za njeno stjecanje u RH su istovjetni kao i uvjeti za stjecanje privremenog boravka, uz dodatne uvjete:
- ugovor o radu za obavljanje visokokvalificiranih poslova za drugu osobu i pod njezinim vodstvom, u trajanju od najmanje godinu dana, koji je zaključen s trgovačkim društvom, podružnicom, predstavništvom, obrtnikom, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom, zadrugom, udrugom ili ustanovom, registriranim u Republici Hrvatskoj
- dokaz o visokom obrazovanju odnosno diplomu, potvrdu ili drugi dokaz o formalnoj kvalifikaciji koju je izdalo visoko učilište koje je priznato u matičnoj državi
- dokaz da ispunjava uvjete u skladu s posebnim propisima o stručnim kvalifikacijama za obavljanje regulirane profesije navedene u ugovoru u radu.
Nositelji EU plave karte uživaju određene pogodnosti, pa tako mogu zatražiti privremeni boravak članu obitelji, koji će se odobriti na vrijeme na koje je izdana EU plava karta državljaninu treće zemlje s kojim se traži spajanje u Republici Hrvatskoj.
Također, nakon boravka i rada na području neke od članica EU, mogu stanovati u nekoj od drugih članica i ponovno zatražiti novu EU plavu kartu, isto tako zbraja im se razdoblje provedeno na području različitih država članica radi stjecanja prava na podnošenje zahtjeva za dugotrajno boravište.
Jamči im se i jednako postupanje kao s državljanima EU, te im je omogućen ulazak i ponovni ulazak na područje države članice koja mu je izdala EU plavu kartu.