Rad stranih radnika u Republici Hrvatskoj
Što se tiče zakonskih propisa o radu stranaca u Hrvatskoj, razlikuju se različite kategorije stranaca.
1.Građani EU i njihovi članovi obitelji
U ovu skupinu spadaju i građani država Europskog gospodarskog prostora (EGP), kao i građani Kneževine Lihtenštajn, Kraljevine Norveške, Islanda i Švicarske, zajedno s njihovim članovima obitelji. Ove osobe mogu raditi i pružati usluge u Hrvatskoj bez potrebe za dozvolom boravka ili rada ili prijavom, u skladu s osnovnim principima slobode pružanja usluga i slobode kretanja.
Ako građani EGP-a privremeno borave u Hrvatskoj na radu (od 3 mjeseca do godine dana), moraju priložiti važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu te potvrdu o zaposlenju ili dokaz o samozapošljavanju. Na temelju toga bit će im izdana potvrda o privremenom boravku.
Međutim, za određene države u prijelaznom razdoblju do 1. srpnja 2015. godine uvedena je ograničenja. Građani tih zemalja mogli su raditi u Hrvatskoj samo uz radnu dozvolu, jer su podlijegali istim propisima kao građani trećih zemalja. Ove zemlje uključuju Austriju, Belgiju, Cipar, Francusku, Grčku, Italiju, Luksemburg, Maltu, Nizozemsku, Sloveniju, Španjolsku, Ujedinjeno Kraljevstvo i Irsku.
Također, s Njemačkom su sklopljeni bilateralni ugovori, kao što je ugovor o zapošljavanju radnika radi poboljšanja profesionalnih i jezičnih vještina (tzv. „gastarbajteri”), s godišnjom kvotom od 500 radnika.
Ovi radnici zaposleni su na temelju radne dozvole.
Drugi ugovor regulira zapošljavanje hrvatskih radnika u Njemačkoj kroz hrvatske i njemačke radne urede (Savezna agencija za zapošljavanje), osobito u sektorima poput poljoprivrede, ugostiteljstva i zdravstva.
2. Građani trećih zemalja s stalnim boravkom u EGP zemlji i njihovi članovi obitelji
Građanima koji nisu iz zemalja EGP-a, ali imaju stalni boravak u zemlji članici EGP-a, kao i njihovim članovima obitelji, odobrava se privremeni boravak radi rada u Hrvatskoj, pod uvjetom da zadovoljavaju određene uvjete: važeću putovnicu, dokaz o financijskim sredstvima za uzdržavanje sebe i svojih članova obitelji, dokaz o zdravstvenom osiguranju te jamstvo da nemaju zabranu ulaska ili boravka u Hrvatskoj i da ne predstavljaju prijetnju javnom poretku, nacionalnoj sigurnosti ili javnom zdravlju.
Ako je osobi izdana EU plava karta u drugoj zemlji članici EGP-a, može podnijeti zahtjev za dozvolu boravka i rada u Hrvatskoj, prilažući sve potrebne dokumente i dokaz da je EU plava karta izdana najmanje 18 mjeseci.
Za visokokvalificirane državljane trećih zemalja, dozvola boravka i rada izdaje se zajedno s EU plavom kartom, koja istovremeno služi kao dozvola za boravak i rad u Hrvatskoj.
Za izdavanje ove dozvole osoba mora podnijeti zahtjev na hrvatskom diplomatskom predstavništvu ili konzularnom uredu u zemlji gdje ima stalni boravak ili na policijskoj postaji u mjestu gdje namjerava boraviti.
Novost od 2013. godine je da se dozvola boravka i rada može izdati strancima izvan godišnje kvote, ako zadovoljavaju uvjete za privremeni boravak (važeća putovnica, zdravstveno osiguranje, sredstva za uzdržavanje, bez zabrane ulaska i boravka u Hrvatskoj, te bez prijetnje javnom poretku, nacionalnoj sigurnosti ili zdravlju).
- Ove dozvole dostupne su osobama koje obnašaju ključne funkcije u gospodarstvu ili posjeduju najmanje 51% udjela u poduzeću koje je korisnik mjera za poticanje ulaganja ili provodi strateške investicijske projekte u Hrvatskoj.
- Isti uvjeti vrijede za strance koji obavljaju poslovanje ili projekte u Hrvatskoj na temelju međunarodnih ugovora o tehničkoj pomoći.
U posljednja dva slučaja, policija mora izdati dozvolu unutar 30 dana od podnošenja zahtjeva.
Ako je zahtjev odobren, aplikant će dobiti biometrijsku dozvolu boravka.