Komanditno društvo
Komanditno društvo je jedno od oblika trgovačkih društava u Republici Hrvatskoj u koje se udružuju dvije ili više osoba radi trajnog obavljanja djelatnosti pod zajedničkom tvrtkom od kojih najmanje jedna odgovara za obveze društva solidarno i neograničeno cijelom svojom imovinom (komplementar), a najmanje jedna odgovara za obveze društva samo do iznosa određenog imovinskog uloga u društvo (komanditor).
Društvo se osniva ugovorom (društveni ugovor). Društvenim ugovorom moraju se odrediti član ili članovi ili društva koji imaju položaj komplementara kao i član ili članovi društva koji imaju položaj komanditora. U sudski registar obvezan je upis podataka o komanditorima i visini uloga svakoga od njih, međutim prilikom objave upisa društva objavljuje se samo broj komanditora, a ne i njihova imena i ulozi u društvo.
UPRAVLJANJE DRUŠTVOM – Društvom upravljaju komplementari. Komanditori nisu ovlašteni upravljati poslovima društva. Komanditor se ne može usprotiviti odlukama ni postupcima komplementara, osim odlukama i postupcima koji se odnose ili se poduzimaju izvan granica redovnog poslovanja društva.
GUBITAK I DOBIT – Jedna trećina dobiti tekuće godine dijeli se na članove društva tako da svakome od njih pripadne dio koji odgovara njegovome udjelu u kapitalu društva. Međutim, dobit tekuće godine pripisuje se komanditorovom ulogu u kapital društva sve dok on ne dosegne iznos koji se društvenim ugovorom obvezao uplatiti kao svoj ulog. U snošenju gubitka komanditor sudjeluje samo do visine svoga udjela u kapitalu društva, ali i s neuplaćenim dijelom iznosa koji se društvenim ugovorom obvezao uplatiti kao svoj ulog.
ODGOVORNOST KOMANDITORA – Komanditor ne odgovara za obveze društva ako je u cjelini uplatio ulog na koji se obvezao društvenim ugovorom. Ako ne uplati u cjelini ulog na koji se obvezao društvenim ugovorom, odgovara vjerovnicima društva neposredno i solidarno s ostalim čanovima društva do visine ugovorenoga uloga umanjenoga za uplaćeni dio.
ODNOS KOMANDITORA PREMA VJEROVNICIMA – U odnosu prema vjerovnicima društva mjerodavan je iznos komanditorovog uloga koji je upisan u sudskom registru, osim ako se na uobičajeni način ne objavi ili društvo vjerovnicima na drugi način ne priopći da je taj ulog veći.
Ako se komanditoru isplati njegov ulog, to prema vjerovnicima društva djeluje kao da ulog nije uplaćen. Isto vrijedi i onda kada komanditor sudjeluje u podjeli dobiti za vrijeme dok je njegov uplaćeni udio u kapitalu društva zbog gubitka smanjen.
NOVI ČLAN – Osoba koja u svojstvu komanditora kasnije postane članom komanditnog društva, odgovara i za one obveze koje je društvo preuzelo prije njenog pristupa društvu.
PRESTANAK KOMANDITNOG DRUŠTVA – na prestanak komanditnog društva primjenjuju se odredbe o javnom trgovačkog društva, slijedom čega komanditno društvo može prestati iz jednog od sljedećih razloga:
istek vremena za koje je osnovano, odlukom članova, pravomoćnom sudskom odlukom, otvaranjem stečajnog postupka nad društvom ili članom društva, smrću člana (ako je tako određeno društvenim ugovorom), otkaz članova društva ili njegovog vjerovnika.
Naglašava se da smrt ili prestanak komanditora koji je pravna osoba ne dovodi do prestanka društva.